30 Mart 2014

Cildin Yaşlanmasını Hızlandıran 4 Faktör

Genç bir cilde sahip olmanın anahtarlarından biride cildin yaşlanmasını yavaşlatmaktır. Sağlıklı ve genç bir cildin gerekliliklerini yerine getirerek cildin yaşlanması yavaşlatılabilmektedir.

Cildin yaşlanmasında pek çok faktör etkin rol oynar. İrili ufaklı pek çok faktörün etkili olduğu bu durum ile baş etmek için öncelikle yaşlanmayı hızlandıran faktörlerin iyi bilinmesi gerekir. Cilt yaşlanmasına neden olan
faktörlerden bazılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sigara

Sigara alışkanlığı, başta akciğer ve gırtlak kanseri olmak üzere pek çok rahatsızlığın oluşumunda büyük rol oynar. Pek çok insanın zararlarını bilmelerine rağmen kullandıkları sigara, cilt yaşlanmalarını da sebep olmaktadır.

Sigara, kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler bu etkilerin pek çok yansıması çağımızın en sık görülen bazı rahatsızlıklarıdır. Damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi ölümcül rahatsızlıklara da neden olabilen sigara cildin yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır.

Sigara kullanımının dolaşım sistemi üzerindeki etkileri cilde yeterince enerji ve oksijen iletilememesine neden olur. Gereklilikleri karşılanamayan cildimiz hızla çöküşe geçerek yaşlanma sürecini hızlanmaktadır.

Alkol Tüketimi

Aşırı alkol kullanımının cildin yaşlanma sürecini hızlandırdığı pek çok uzman tarafından dile getirilmektedir. Alkol kullanımı cildin kuru kalmasına neden olmaktadır. Yeterince nem alamayan cilt hücreleri, cilt kurumalarına ve ilerleyen dönemlerde pullanmalara sebep olabilmektedir. Alkol kullanımın azaltılması ya da terkedilmesi sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü için oldukça etkilidir.

Stres

Bugün hangi rahatsızlığı incelerseniz inceleyin bu rahatsızlıklarının detayında stresi görebilirsiniz. Stres etkileri oldukça büyük olan pek çok rahatsızlığın oluşmasında ya da gelişmesinde önemli rol oynar. Cilt yaşlanması da stresin etkilediği başka bir durumdur. Stresin hâkim olduğu kişilerde cilt yaşlanma hızı stresin olmadığı kişilere göre daha yüksektir. Stresi hayatınızdan ne kadar hızlı uzaklaştırırsanız cildiniz ve genel sağlığınız için o kadar faydalı olacaktır.

Hava Kirliliği ve Kimyasal Maddeler

Hava kirliliği ile cilt yaşlanması arasında doğru bir orantı bulunmaktadır. Vücuda alınan oksijenin kalitesi bu oksijeni kullanacak organlarında durumları üzerinde etkin rol oynar. Az önce de belirttiğimiz gibi hücrelerin de oksijen ihtiyacı bulunmaktadır. Cildin ihtiyacı olan bu oksijenin niteliği cildin yaşlanma hızı üzerinde doğrudan etkilidir.

Kimyasal maddelerde cildin yaşlanma sürecini hızlandırırlar. Bulaşık deterjanları ve makyaj malzemeleri cildin yaşlanmasına neden olabilirler. Bu tip maddelerin kullanımından kaçınmak ya da uygulanabilir düzeyde azaltmak genç bir cildin gereklerindendir.alıntıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Windows Live Messenger + Facebook